Az agancsgyűjtésről

2025.04.23

Az alábbi cikk célja, hogy érthetően bemutassa, miért is fontos – jogilag, tudományosan és ökológiailag – az agancsgyűjtés szabályozása, illetve miért tilos az engedély nélküli agancsgyűjtés. Bár elsőre csábító lehet felvenni egy az erdőben természetesen leesett, ékes agancsot, a valóság ennél jóval összetettebb, és számos káros következménnyel járhat.

Az Agancsok Természetes Hullajtása

Az agancsot viselő vadak, például a gímszarvas, őz vagy dámszarvas, évente meghatározott időszakban hullajtják le ékes fejfedőjük, melyek rendkívül érdekes és lenyűgöző képződmények.

Őzbakok esetén általában ősz végén történik a hullajtás.

Gímszarvasok és dámszarvasok esetén általában tél végén, sőt tavasz elején láthatók ezek a természetes "díszek"

Szerencsés napunk van, ha egy túra során testközelből megcsodálhatjuk ezeket a remekműveket, hiszen a természet ritka és szépséges alkotásairól van szó.

Miért Nem Szabad Elvinni Az Agancsot?

Az első, legegyszerűbb érv persze a törvényekben rejlik. Magyarországon a vadászati jog – az 1996. évi LV. törvény több paragrafusa is – egyértelműen kimondja, hogy a hullott agancs a helyileg illetékes vadászatra jogosult szervezet tulajdona.

"A vadászat joga a vad, illetve élőhelyének védelmében és a vadgazdálkodással kapcsolatos, valamint a vadászterületen szabadon élő és a törvény által meghatározott feltételek szerint tartott vad felügyeletéhez tartozik. Ide tartozik a hullott agancs és más vadászati melléktermékek elsajátítása is."

Így a jogtalan elsajátítás tulajdonlopásnak minősül, és szigorú büntetéseket von maga után.

Az agancsok tudományos és anyagi értéke

Sokan azt kérdezik, miért gondolnák a szabályozók úgy, hogy egy hullott agancs semmilyen kárt nem okoz, hiszen az az állat már nem él, és az agancsot természetesen utoljára hullatta le? A válasz sokkal mélyebb és összetettebb:

  • Az agancsok szolgálnak a vadállomány korösszetételének, kondíciójának és egyéb fontos mutatóinak felmérésére. A vadgazdálkodók az agancsok formájából – például egy-egy jellegzetes bikát könnyű azonosítani az előző évi agancsformák alapján – következtetéseket vonhatnak le a területükön lévő populációról. Ha az agancsokat engedély nélkül elviszik, az jelentős információveszteséget okoz, ami hosszú távon a hatékony vadgazdálkodás hátrányára válhat.
  • A hullott agancsok nem csupán tudományos értékkel bírnak, hiszen a vadászok és az ipar – például a gyógyszeripar, ékszerkészítők vagy akár művészek – felhasználják őket dísz, emléktárgy vagy monumentális alkotások készítéséhez. Az ilyen értékes alkotások létrehozása bevételt jelent a vadgazdálkodásban, így a jogszerű gyűjtés a gazdálkodás szempontjából is fontos.

Sajnos az illegális agancsgyűjtés – azaz az előzetes engedély nélküli agancs gyűjtése – több problémát is okoz:

  • Különösen tavasz elején, amikor a vadak természetes módon hullajtják le agancsukat, az engedély nélküli gyűjtők, az úgynevezett "agancsozók", gyakran nagyobb csoportokban tevékenykednek. Ezek a tevékenységek megzavarják a vadakat, különösen a tél végére már legyengült egyedeket, akik emiatt hosszú menekülésre kényszerülnek. Ez fokozott stresszt, végkimerülést, sőt kockázatos helyzeteket (például közúti baleseteket) eredményezhet.
  • Környezeti és gazdasági károk: Az illegális gyűjtés nemcsak az állatok jólétét veszélyezteti, hanem az erdő ökoszisztémáját is. Az állatok természetes pihenő- és táplálkozóhelyeinek zavarása miatt előfordulhat, hogy a fiatal fák és cserjék kérge károsodik, vagy a vad által használt területek elveszítik természetes védelmüket. Emellett, ha egy vadászatra jogosult szervezetnek nem jut elegendő adat a vadállományról, az a jövőbeni tervezést és anyagi bevételeket is negatívan befolyásolhatja.
  • Az illegális gyűjtők gyakran használnak különféle módszereket – akár drótok kihelyezése, vagy túlzottan erős erőfeszítés – melyek miatt az állatok nemcsak megzavaródnak, hanem akár fizikai sérüléseket is szenvedhetnek. Ha egy bika agancstöve megsérül vagy eltörik, az nem csak az állat jövőbeli agancsnövekedését veszélyezteti, hanem az egész állomány minőségét rontja.

Mit tehetünk, ha agancsra bukkanunk?

Ha túrázás, sportolás vagy kutyasétáltatás közben hullott agancsot találunk, az első lépés, hogy megcsodáljuk – akár fényképezhetjük is – de aztán hagyjuk ott, vagy adjuk le a helyi vadásztársaságnál, illetve az illetékes erdészetnél. Néhány erdőgazdaság közösségi médián felhívást intéz a nagyközönséghez, illetve a terület bejáratainál figyelmeztető táblák emlékeztetik az embereket, hogy a hullott agancsot ne vigyék haza, mert az védett és anyagi értékkel is bír.

Ha még is kedvünk támad az agancsgyűjtéshez, azt tegyük a területi szabályokat betartva és mindenekelőtt figyelni az állatokra, a környezetükre.

A hivatalos eljárás a következő lépésekből áll:

Ismerd meg az aktuális vadászati jogszabályokat, például a 1996. évi LV. törvényt, amely szabályozza az agancshullatási időszakot és az ezen időszakban történő agancsgyűjtés feltételeit. Ezek az előírások meghatározzák, hogy a gyűjtés csak az arra jogosult, írásos engedéllyel rendelkező személyeknek vagy szervezeteknek megengedett .

Lépj kapcsolatba az adott terület illetékes vadgazdálkodó szervezetével vagy vadásztársasággal, akik pontos tájékoztatást tudnak adni az engedély megszerzésének módjáról, a szükséges dokumentumokról és az életkörülményekről, például arról, hogyan történhet a gyűjtés úgy, hogy az ne zavarja az állomány természetes életét.

Az illetékes szervezet kiad egy írásos engedélyt, amely lehetővé teszi a hullott agancsok gyűjtését a megadott területen és időszakban. Fontos, hogy az engedély pontosan meghatározza, mire jogosít fel – például, hogy csak a természetesen lehullott, már az állat tulajdonát képező agancsok gyűjthetők –, hiszen az egyéb esetekben is jogi felelősségre vonható a gyűjtő.

Ha nem rendelkezel a szükséges engedéllyel, akkor a természetes környezetben található agancsok összegyűjtése a törvény értelmében illegális tevékenységnek minősül, amelyet a vadvédelmi szabályok és a büntetőjogi előírások szigorúan védenek!!!!

Ezért, ha hivatalosan szeretnéd az agancsokat gyűjteni, feltétlenül kezd azzal, hogy egyeztetsz a helyi vadgazdálkodó hatósággal vagy illetékes vadásztársasággal, beszerezve az írásos engedélyt. Ezen túlmenően, érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a szabályozási környezet változásait, mert a gyűjtés feltételei időről időre módosulhatnak.

Az agancsgyűjtés szabályozása nem csupán jogi korlátozás, hanem a vadállomány, az erdészeti ökoszisztéma és az állatok jólétének megőrzését szolgáló fontos intézkedés. Bár csábító lehet egy természetes úton hullott, ékes agancsot hazavinni, tudnunk kell, hogy az ilyen gyűjtés – akár véletlenül is – lopásnak minősül, és súlyos következményekkel járhat. Ezek az értékes erdei melléktermékek nem csupán dekoratív díszek, hanem a vadgazdálkodás és a biológiai kutatás szempontjából is nélkülözhetetlen információforrások.

Legyünk tehát tudatosak, tartsuk tiszteletben a természetet és a vadászati jogszabályokat, és élvezzük az erdőben tett séták során az élővilág csodáit anélkül, hogy annak természetes rendjét megzavarnánk!

Reméljük, ez a cikk segített megérteni, miért fontos az agancsgyűjtés szabályozása. Ha te is találsz egy hullott agancsot, csodáld meg, fotózd le, de ne vidd haza – így válunk mindannyian felelősségteljes természetbarátokká!